Zakup, wynajem czy leasing sprzętu drukującego?

Zakup, wynajem czy leasing sprzętu drukującego?

Zakup, wynajem czy leasing sprzętu drukującego?

Data: 28.06.2023
Tagi:

Zakup-sprzętu-drukującego, Wynajem-sprzętu-drukującego, Leasing-sprzętu-drukującego


Czy warto jest kupić, wynająć czy może zdecydować się na leasing sprzętu drukującego? Wybór odpowiedniej opcji może wpłynąć na redukcję kosztów, zwiększenie wydajności oraz lepszą organizację w firmie. W dzisiejszym wpisie na blogu porównamy te trzy możliwości i pomożemy Ci podjąć decyzję, która opcja będzie najkorzystniejsza dla Twojego biznesu.

Zakup sprzętu drukującego

Zakup drukarki czy kopiarki to jednorazowy wydatek, dzięki któremu firma szybko staje się właścicielem sprzętu. Przedsiębiorcy decydujący się na tę opcję, muszą jednak liczyć się z pewnymi konsekwencjami.

Przede wszystkim zakup sprzętu drukującego wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami początkowymi. W przypadku małych firm może to oznaczać dużą inwestycję, którą należy starannie rozważyć. Wartym rozważenia rozwiązaniem może być kupno drukarki lub kopiarki poleasingowej, które będą znacznie tańsze.

 Kiedy sprzęt wymaga naprawy czy serwisu, koszty są również ponoszone przez właściciela. To oznacza dodatkowe wydatki, które nie występują w przypadku wynajmu czy leasingu. Zakupione urządzenie z czasem może być już przestarzałe i nie spełniać wszystkich wymagań firmy. Wtedy do kosztów będzie trzeba doliczyć zakup nowego sprzętu oraz ewentualne koszty utylizacji starego.

Wynajem sprzętu drukującego

Wynajem drukarek czy kopiarek polega na zawarciu umowy z dostawcą, który udostępnia sprzęt w zamian za regularną opłatę. Opcja ta ma swoje zalety, ale również wady.

Do najważniejszych zalet wynajmu sprzętu drukującego należą niskie koszty początkowe: Wynajem nie wymaga dużych inwestycji jak w przypadku zakupu. Firma płaci jedynie miesięczne opłaty za korzystanie ze sprzętu. Ważne jest też to, że w koszty wynajmu sprzętu wliczone są też jego serwis i naprawy. W przypadku awarii, koszty naprawy pokrywa dostawca. Ważna jest też możliwość szybkiego dostosowania ilości i rodzaju sprzętu do aktualnych potrzeb firmy. W przypadku wzrostu zapotrzebowania na drukowanie wystarczy zawrzeć nową umowę z dostawcą.

Wadą z kolei to, że wynajmując sprzęt, firma nie staje się jego właścicielem. To oznacza brak możliwości odliczenia podatku VAT, a także konieczność uwzględnienia kosztów wynajmu w bilansie księgowym.

Leasing sprzętu drukującego

Leasing to kolejna opcja finansowania zakupu sprzętu drukującego. W praktyce leasing jest zbliżony do wynajmu, z tym że po określonym czasie firma może stać się właścicielem sprzętu. To rozwiązanie ma wiele zalet.

Podobnie jak w przypadku wynajmu, leasing na początek nie wymaga dużych inwestycji. Firma ma też możliwość odliczenia VAT, a koszty serwisu i napraw pokrywa dostawca. Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość odkupienia sprzętu, co sprawia, że firma zostaje jego właścicielem.

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Płatności
tel. 795 522 472

Eksportu
tel. +48 664 941 146
tel. +48 600 338 951