Skanowanie - co warto wiedzieć?

Skanowanie - co warto wiedzieć?

Skanowanie - co warto wiedzieć?

Data: 25.03.2021
Tagi:

skanowanie, kopiarka, drukarka, copier, photocopier, canon, konicaminolta, hp, lexmark


Rozważając zakup kserokopiarki w naturalny sposób większość naszej uwagi poświęcamy funkcji produkowania fizycznych dokumentów — oceniamy parametry i wydajność drukowania w odniesieniu do wymagań konkretnej lokalizacji i kultury pracy. Warto jednak na nieco dłużej zatrzymać się przy innej funkcjonalności, którą oferuje większość modeli obecnych na rynku — skanowaniu. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty tworzenia cyfrowego obrazu dokumentu, jednocześnie podpowiadając, na co zwrócić uwagę, aby efekty tego procesu były zadowalające.

Na czym polega skanowanie?

Sam proces skanowania jest stosunkowo prosty, przynajmniej z punktu widzenia użytkownika. Jak już wspomnieliśmy, obecnie większość drukarek i kserokopiarek posiada tę funkcję, lecz nie zawsze było to standardem. Pierwszy sprzęt umożliwiający zapisanie cyfrowej kopii fizycznego dokumentu funkcjonował w formie oddzielnego urządzenia. Poprawie uległy również same parametry tego procesu, przede wszystkim w zakresie jakości otrzymywanego obrazu oraz czasu potrzebnego na jego zapisanie.

Skanery, które znajdziemy w większości domów i biur działają na zasadzie przebiegowego odczytywania obrazu. Oznacza to, że zawartość nośnika — w tym przypadku kartki papieru — odczytywana jest stopniowo, w przeciwieństwie do np. aparatów fotograficznych, gdzie całość zapisywana jest jednocześnie. Główną rolę odgrywa tutaj ruchoma głowica, odpowiedzialna za rejestrowanie kolejnych partii nośnika. Najpopularniejszym standardem w tego rodzaju urządzeniach jest technologia CIS, gdzie obraz oświetlany diodami LED rejestrowany jest przez pojedynczy rząd czujników, bez udziału dodatkowych elementów optycznych (soczewek czy zwierciadeł).

 

Jak wykonać prawidłowy skan?

Wykonanie wysokiej jakości cyfrowego obrazu dokumentu jest zabiegiem stosunkowo prostym, jednak nie oznacza to, że nie ma tutaj miejsca na błędy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które umożliwią Ci powtarzalne i efektywne skanowanie.

  • Zadbaj o najnowszą wersję oprogramowania — dotyczy to zarówno sterowników samego urządzenia, jak i towarzyszącej aplikacji producenta. Warto również upewnić się, że dysponujemy aktualnym wydaniem programu do obsługi zapisywanych plików (najczęściej PDF oraz JPG).
  • Dostosuj rozdzielczość skanowania do specyfiki rejestrowanego obrazu — w przypadku większość dokumentów czarno-białych doskonale sprawdzi się rozdzielczość 300 dpi, jednak warto pamiętać, że mniejsza czcionka wymaga zwiększenia rozdzielczości. Ważne, aby utrzymać możliwie najlepszy balans pomiędzy jakością otrzymanego obrazu a wagą pliku oraz czasem trwania całego procesu.
  • Dopasuj pozostałe aspekty odczytywania obrazu — jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń wymagających manualnego ustawienia pewnych parametrów, takich jak jasność i kontrast (szczególnie ważne w kontekście dokumentów z tłem innym niż białe).

 

Nowoczesne skanowanie — bogactwo możliwości!

Współczesne urządzenia rejestrujące obraz wyposażone są w szereg dodatkowych funkcjonalności, które służą ogólnej poprawie komfortu użytkowania oraz zwiększeniu opcji konfiguracyjnych. Standardem stała się przede wszystkim możliwość podłączenia kserokopiarki do internetu za pośrednictwem sieci Wi-Fi, co pozwala na zdalne zarządzanie powstałym obrazem, włączając w to wysyłkę na określony adres e-mail, dysk sieciowy lub na telefon podłączony do tej samej sieci. Dodatkowym udogodnieniem jest również obecność dobrej jakości wyświetlacza dotykowego — dzięki temu z łatwością zmienimy pożądane parametry zadania bezpośrednio z poziomu urządzenia.

Jeśli interesują Cię profesjonalne urządzenia biurowe z funkcją skanowania, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą drukarek i kserokopiarek. Nowoczesny sprzęt to niemal nieograniczone możliwości konfiguracji, przy jednoczesnym zachowaniu intuicyjnej obsługi oraz przyjaznych dla użytkownika rozwiązań. Jeśli natomiast masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie oferty lub zagadnień poruszanych w tym wpisie, koniecznie skontaktuj się z naszymi konsultantami — chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

 

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Płatności
tel. 795 522 472

Eksportu
tel. +48 606 110 344
tel. +48 795 522 402