Jak działa kserokopiarka?

Jak działa kserokopiarka?

Jak działa kserokopiarka?

Data: 20.08.2020
Tagi:

kopiarki, kserokopiarki, drukarki, oprogramowanie, systemy, system druku, oszczędzanie, minimalizacja kosztów, działanie kserokopiarki


Korzystamy z nich na co dzień, nierzadko stanowią nieodzowne wyposażenie naszego miejsca pracy, a dla niektórych wykonywanie podstawowych obowiązków bez ich pomocy byłoby niemożliwe. Kserokopiarki zdążyły już na stałe wpisać się w krajobraz biur, uczelni czy mieszkań prywatnych, a możliwość szybkiego powielenia ważnego dokumentu od dawna przyjmujemy za pewnik. Jednak jak właściwie działa kserokopiarka?

Działanie kserokopiarki

Nazwa kserokopiarka wywodzi się od greckiego słowa kseros (ξηρός), oznaczającego „suchy” – istotnie proces powstawania kopii jest taki. Kserokopiarka jest urządzeniem dzięki któremu możemy zrobić kopie dokumentów . Kserokopiarki posiadają skaner - który zamienia obraz naszego dokumentu w formie papierowej na postać cyfrową , dalej taka postać przekazywana jest do modułu drukującego, który w procesie elektrofotografii tworzy obraz na kolejnych kartkach papieru. Podstawnym elementem w procesie elektrofotografii jaki wykorzystuje większość kopiarek jest bęben - wykonany z metalu wałek pokryty substancją o właściwościach fotoelektrycznych. Oznacza to, że preparat ten zmienia swoje właściwości izolacyjne w zależności od dostępu światła - w ciemności staje się izolatorem, by pod wpływem naświetlania uaktywnić się jako przewodnik. Ta właściwość pozwala na naświetlenie bębna obrazem naszej kopii . Należy dodać, że istnieją również inne procesy, w których możliwe jest kopiowanie dokumentów jednak nie są one tak rozpowszechnione jak wspomniana elektrofotografia.

Naświetlenie dawniej odbywało się za pomocą układu luster – skaner „oglądał” dokument, a odbite od dokumentu światło trafiało poprzez układ luster na obracający się bęben.

Obecnie do odpowiedniego wyświetlenia obrazu na bębnie światłoczułym wykorzystuje się układ diody laserowej współpracującej z szybko obracającym się lustrzanym wielobokiem (tzw. mirror box) i obraz linia po linii jest rysowany na bębnie. Alternatywną metodą rysowania światłem obrazu na bębnie może być tzw. głowica – element zbudowany umieszczonych na bębnem diod LED.

Potraktowanie światłem naładowanego równomiernie na całej powierzchni bębna światłoczułego powoduje rozładowanie miejsc naświetlonych (np. tam gdzie nie ma tekstu na oryginale).

W procesie kopiowania (drukowania – jako fragmentu tego procesu) równolegle do bębna jest umieszczony drugi wałek - pokryty tonerem. Wałek ten powinien być tak blisko bębna światłoczułego, aby toner na skutek różnicy potencjałów mógł „przeskoczyć” na bęben w odpowiednie miejsce - czyli tam gdzie różnica potencjałów będzie odpowiednio duża. Zatem tam gdzie światło zniwelowało ładunek na powierzchni bębna toner nie przeskoczy. Od tego momentu mamy już obraz naszego dokumentu widoczny na bębnie światłoczułym w postaci drobinek tonera przyczepionych do niego elektrostatycznie.

W dalszej kolejności czysta kartka jest transportowana pod bębnem a toner (właściwie obraz z tonera) spada na nią - oczywiście znów: z pomocą różnicy potencjałów. Różnica potencjałów występuje między bębnem, na którym jest obraz tonerowy, a elektrodą transferową , która „ściąga” z bębna toner na kartkę przejeżdżającą pomiędzy bębnem, a tą elektrodą.

Mamy zatem na kartce obraz tonerowy, ale toner nie przylega jeszcze trwale do kartki. Aby tak się stało kartka trafia pomiędzy dwa gorące wałki grzewcze w układzie utrwalania. Tam toner jest wprasowany w papier, a dodatkowo rozpuszcza się pod wpływem temperatury.

Ostatecznie z urządzenia wyjeżdża kopia naszego dokumentu, jeszcze ciepła.

Współczesne kserokopiarki są w stanie osiągnąć niezwykle wysoką wydajność przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej jakości powielanych treści. Nowoczesne urządzenia - takie jak modele CANON imageRunner Advanced C3525i oraz C5535i, a także LEXMARK XC2235, KONICA MINOLTA BIZHUB C3351 czy HP LASERJET E87640dn dostępne na naszej stronie internetowej - pozwalają na powielanie od 25 do nawet 50 i więcej kartek na minutę (monochromatycznie lub w kolorze).

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Windykacji
tel. 58 763 06 10

Eksportu
tel. +48 664 941 146
tel. +48 600 338 951