Jak drukować ze smartfona?
wydrukmobilny, kserokopiarka, drukarka, mfp, drukwifi, drukzusb, kopiarka, multifunctionprinter
Bezpośredni druk ze smartfona lub tabletu jest obecnie standardem. Komunikacja z drukarką może odbywać się na kilka różnych sposobów: z wykorzystaniem Wi-Fi, Bluetooth, złącza USB lub za pośrednictwem chmury (cloud computing). Drukowanie z urządzenia mobilnego jest wykonalne nawet na drukarkach starszego typu. Dowiedz się, jakie są możliwości komunikacji smartfona z drukarką.
Można sobie wyobrazić, że masz na smartfonie plik przeznaczony do druku, a drukarka nie jest wyposażona w Wi-Fii nie można połączyć się z nią przez Bluetooth ani przez złącze USB. Pozostaje tylko jedno rozwiązanie: przesłać pliki mailem lub umieścić na wirtualnym dysku, a następnie otworzyć je na komputerze, do którego jest podłączona drukarka. To bardzo rzadka sytuacja, ponieważ obecnie drukarki, w tym także urządzenia wielofunkcyjne do biura, bez problemu komunikują się z telefonami komórkowymi i tabletami. Funkcję druku z urządzenia mobilnego można zrealizować na kilka różnych sposobów.
Jak drukować ze smartfona przez USB?
W większości przypadków smartfon udaje się podłączyć do drukarki za pośrednictwem kabla USB. Aby urządzenia mogły się skomunikować, telefon komórkowy musi obsługiwać format USB OTG (On-the-Go), który pozwala na wymianę informacji z urządzeniami peryferyjnymi. W ten sposób można podpiąć do smartfona np. pełnowymiarową klawiaturę.
Poza fizycznym połączeniem i obsługą formatu USB OTG konieczne są też sterowniki drukarki, które należy zainstalować na telefonie. Oczywiście musisz też zaopatrzyć się w kabel USB OTG ze złączem pasującym do Twojego telefonu i wtykiem do połączenia się z kablem USB drukarki. To wszystko, czego potrzeba, aby wysłać pliki ze smartfona na drukarkę.
Jak drukować bezprzewodowo z urządzeń mobilnych?
Jeszcze niedawno druk bezprzewodowy ze smartfona był sporym wyzwaniem. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, jest to procedura w pełni intuicyjna i maksymalnie uproszczona. Oczywiście pod warunkiem, że drukarka jest wyposażona w Wi-Fi. W większości przypadków nie ma konieczności instalowania aplikacji do druku, które dostarczają producenci sprzętu. Wystarczy skorzystać z Google Cloud Print (telefony z Androidem) lub AirPrint (smartfony Apple). Obie wymienione aplikacje są obsługiwane przez większość dostępnych na rynku urządzeń drukujących.
Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi Direct nie jest nawet konieczny dostęp do internetu: smartfon nawiązuje bezpośrednie połączenie z drukarką. Można też skorzystać z połączenia NFC lub Bluetooth. Ich wadą jest to, że działają w bardzo małej odległości – w przypadku NFC najlepiej jest położyć smartfon bezpośrednio na drukarce (na oznaczonym miejscu obudowy). Zaletą Wi-Fi Direct jest znacznie większy zasięg. Jeżeli łączysz się z drukarką za pośrednictwem internetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z drukarki, która znajduje się w dowolnym miejscu na świecie.