Czym różni się biurowy i poligraficzny sprzęt drukujący?

Czym różni się biurowy i poligraficzny sprzęt drukujący?

Czym różni się biurowy i poligraficzny sprzęt drukujący?

Data: 10.06.2022
Tagi:

kserokopiarka, kopiarka, mfp, poligrafia, urzadzeniaprodukcyjne, maszynypoligraficzne, druk, ulotki, broszury


Cyfrowe maszyny drukujące biurowe i poligraficzne wykorzystują te same technologie, lecz różnią się diametralnie jakością druku oraz różnorodnością obsługiwanych formatów i gramatur papieru. Łączy je dostępność funkcji skanowania i wykańczania dokumentów. Jednak finiszery maszyn poligraficznych mają bez porównania większą funkcjonalność i precyzję. Ponadto sprzęt poligraficzny jest szybszy, wydajniejszy i trwalszy. Kluczowe znaczenie ma też koszt druku – jest znacznie niższy w przypadku maszyn poligraficznych.

Różnica, która jest widoczna na pierwszy rzut oka, polega na gabarytach i wadze – urządzenia poligraficzne są kilka razy większe i wielokrotnie cięższe. Do ich zainstalowania niezbędne jest osobne pomieszczenie lub specjalnie wydzielona przestrzeń w hali produkcyjnej.

Jak szybko i jak dużo drukują cyfrowe maszyny poligraficzne?

Aby pokazać różnicę w parametrach druku i możliwościach wykańczania dokumentów, wykonamy proste porównanie urządzenia wielofunkcyjnego do biura i maszyny poligraficznej. Jako przykład sprzętu biurowego posłuży kserokopiarka Konica Minolta Bizhub C658, natomiast drukarki poligraficzne będzie reprezentował Canon imagePRESS C10010VP. Zestawimy parametry, które w sposób najprostszy i najbardziej konkretny podkreślają różnice pomiędzy maszynami:

  • maksymalna szybkość skanowania - jest porównywalna: wynosi do 120 str./min w trybie jednostronnym mono/kolor, w formacie A4 i w rozdzielczości 300 dpi,
  • formaty i gramatura papieru – biurowa kserokopiarka wielofunkcyjna obsługuje standardowe formaty papieru A5-SRA3 oraz własne od 98,4×98,4 mm do 320 × 457,2 mm w gramaturach z przedziału 52-300 g/m² – maszyna poligraficzna to odpowiednio: formaty standardowe A3, A4, A4R, SRA3, 13×19 cali i własne od 182×182 mm do 330,2×762 mm w gramaturze 60–400 g/m²,
  • rozdzielczość druku – urządzenie biurowe oferuje 1200×1200 dpi, natomiast maksymalna rozdzielczość drukarki poligraficznej to 2400×2400 dpi,
  • pojemność zasobników na papier– maksymalna pojemność zasobników urządzenia biurowego to 6650 arkuszy – w drukarce poligraficznej maksymalna pojemność podajników papieru to 10 000 arkuszy (A4/A3), a maksymalna pojemność modułów wyjściowych wynosi 17 400 arkuszy (A4, 80 g/m²),
  • miesięczny wolumen druku – zalecane obciążenie miesięczne kserokopiarki to 33 000 stron, a maksymalne 200 000 stron – w przypadku maszyny poligraficznej zalecany nakład mieści się w przedziale od 100 000 do 450 000 stron A4, a maksymalne obciążenie wynosi aż 1,8 miliona stron,
  • opcje wykańczania wydruków - omawiana kserokopiarka biurowa A3 a może opcjonalnie układać dokumenty z przesunięciem, grupować, sortować, zszywać i dziurkować, a także wykonywać wkładki, broszurować i składać (w Z, na pół czy listowo) – maszyna poligraficzna oferuje wszystkie wymienione funkcje, a ponadto m.in. wykańczanie zeszytowe, trymer i trymer dwuostrzowy, dziurkacz wielofunkcyjny i wiele innych.

Drukarki poligraficzne pozwalają uzyskać bardzo korzystny koszt pojedynczego wydruku, który jest nieosiągalny dla sprzętu biurowego. Warunkiem ekonomicznej pracy są odpowiednio duże nakłady druku.

 

Czym różni się druk poligraficzny od biurowego?

Najważniejsza i najbardziej oczywista różnica pomiędzy drukiem poligraficznym (produkcyjnym) i biurowym polega na wysokości nakładów. . W warunkach biurowych dzienne nakłady sięgają nawet kilku tysięcy stron. Natomiast maszyny poligraficzne są przygotowane do tego, aby wytworzyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy wydruków każdego dnia.

Kluczowe znaczenie ma też to, że maszyny poligraficzne są przystosowane do pracy ciągłej w bardzo długich przedziałach czasowych. Ta właściwość uzasadnia nazywanie drukarek poligraficznych maszynami produkcyjnymi. Jednocześnie dobrze pokazuje różnicę wydajności pomiędzy maszynami przeznaczonymi do zadań poligraficznych i do zastosowań biurowych.

Drukarki poligraficzne są przeznaczone do użycia w drukarniach cyfrowych. Doskonale sprawdzają się także w dużych instytucjach publicznych czy przedsiębiorstwach, które wytwarzają masowo umowy, cenniki usług i towarów, instrukcje obsługi czy skrypty i wydawnictwa wewnętrzne w postaci książkowej. To właśnie średnia wysokość miesięcznego wolumenu druków powinna być podstawą do wyboru pomiędzy wysokowydajnym biurowym urządzeniem drukującym a maszyną poligraficzną. Zważywszy na relatywnie wysokie wysoki koszt zakupu, wysokie obłożenie drukiem w długim okresie jest koniecznym warunkiem zwrotu inwestycji.

Jeżeli potrzebujesz kalkulacji kosztów i określenia stopy zwrotu inwestycji w drukarkę poligraficzną, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Płatności
tel. 795 522 472

Eksportu
tel. +48 606 110 344
tel. +48 795 522 402