Ile minut trwa druk książki na poligraficznej maszynie cyfrowej?

Ile minut trwa druk książki na poligraficznej maszynie cyfrowej?

Ile minut trwa druk książki na poligraficznej maszynie cyfrowej?

Data: 19.07.2022
Tagi:

spersonalizowanaksiazka, wydrukjednasztuka, poligrafia, drukcyfrowy, personalizacja, druk, wydrukksiazki, maszynapoligraficzna, accuriopress, accurioprint, KonicaminoltaC12000, KonicaminoltaC14000, CanonimageRUNNERADVANCEDX8700, CanonimagePRESS


W przeszłości druk książek pochłaniał mnóstwo czasu, wymagał specjalistycznej wiedzy i był bardzo kosztowny. Poligraficzne drukarki cyfrowe pozwoliły bardzo mocno skrócić czas powstawania książek. Ich niezwykła wydajność i bardzo rozbudowane funkcje wykańczania sprawiają, że problemem nie jest zamówienie książki w bardzo wysokim i bardzo niskim nakładzie – w skrajnych przypadkach może to być jeden egzemplarz.

Przed pojawieniem się technologii cyfrowej, książki powstawały w drukarniach offsetowych. Przygotowanie matryc, kalibrowanie maszyny i próby druku wymagały co najmniej kilku dni. W praktyce „szybki” druk offsetowy oznaczał, że od oddania makiety do odebrania gotowej książki upłynęło około dwóch tygodni. Współczesne drukarki poligraficzne nie wymagają specjalnego przygotowania: druk można rozpocząć praktycznie natychmiast po dostarczeniu do maszyny pliku ze złożoną książką. Wystarczy uruchomić maszynę i wprowadzić odpowiednie dla danego projektu ustawienia druku. Przy możliwościach stosowania szablonów druku i wykańczania we współczesnych urządzeniach nie stnowi to problemu, a znacznie przyśpiesza pracę.

Cały proces powstawania książki w jednej linii

Jeżeli cyfrowa maszyna poligraficzna jest wyposażona w odpowiednie moduły wykańczające, to w jednej linii produkcyjnej odbywa się cały proces tworzenia książki: druk, łamanie, zszywanie, dodawanie okładek i przycinanie. Z jednej strony maszyny znajdują się zasobniki papieru, a na drugim końcu gotowe wydawnictwa. Coraz to większa automatyzacja procesu w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, daje możliwość skonfigurowania tak urządzenia cyfrowego, że na jego końcu mozemy postawić w linii oklejarkę książek wraz z trymerem, by finalnie otrzymać spersonalizowany gotowy egzemplarz książki.

Dostępne obecnie na rynku cyfrowe prasy drukarskie pozwalają na uzyskanie wydajności na poziomie od kilkudziesięciu do ponad 100 stron na minutę. Tempo pracy zależy m.in. od tego, czy wydruki powstają w kolorze czy są czarno-białe choć i tu aktualny poziom technologii druku cyfrowego pozwala na druk w trybie mix kolor, czy też dodawanie insertów , a także od formatu – wydajność przy arkuszach A4 będzie znacznie większa niż przy druku w formacie A3. Można przyjąć, że szybkość druku książki jest zbliżona do wydajności konkretnej maszyny. Jeżeli wynosi ona np. 80 stron na minutę, to teoretycznie co minutę powstaje jedna 80-stronicowa książka. Jednak nie wszystkie książki można wydrukować równie szybko.

Od czego zależy rzeczywista szybkość cyfrowego druku książek?

Choć szybkość pracy cyfrowej maszyny poligraficznej jest najważniejszą zmienną, to nie tylko ona decyduje o szybkości druku książki. Kluczowe znaczenie ma to, czy wszystkie procesy związane z powstawaniem książki odbywają się w jednej linii czy są podzielone na etapy. Cyfrowe linie do produkcji książek mają pewne ograniczenia.

W jednym cyklu produkcyjnym nie da się wydrukować książki, której grubość przekracza maksymalne dla danej maszyny parametry oprawiania lub możliwości modułu zszywającego. W takiej sytuacji wydrukowane arkusze trzeba dostarczyć do introligatorni, gdzie zostaną przycięte, zszyte i oprawione. Musimy wspomnieć, że dużym atutem druku cyfrowego jest fakt, że możemy w każdym momencie nanieść zmiany w składzie, bądź poprawić błąd, który dopiero co znaleźliśmy. W przypadku offsetu oznacza to konieczność wykonania od nowa matryc i powtórzenia procesu kalibracji maszyn i testów druku. Czynności te pochłaniają mnóstwo czasu i są kosztowne. W przypadku druku cyfrowego korekta jest błyskawiczna: wystarczy nanieść poprawki i ponownie przesłać plik z projektem do druku.

Patrząc na trendy, które to z większą siłą zaczynają zalewać rynek poligraficzny, niewątpliwą zaletą jest personalizacja ksiażek już od jednej sztuki. W takim przypadku druk cyfrowy jest niezastąpiony, jeśli nawet ma on stanowić tylko uzupełnienie technologii offsetowej.

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Windykacji
tel. 58 763 06 10

Eksportu
tel. +48 664 941 146
tel. +48 600 338 951