Czym różni się druk cyfrowy i druk offsetowy?

Czym różni się druk cyfrowy i druk offsetowy?

Czym różni się druk cyfrowy i druk offsetowy?

Data: 9.03.2021
Tagi:


Decydując się na produkcję materiałów promocyjnych, dokumentów reprezentacyjnych czy też jakichkolwiek realizacji graficznych, przedsiębiorcy stają przed istotnym wyborem — jaka technika okaże się najbardziej korzystna i opłacalna w kontekście konkretnego projektu? Rozwój technologii doprowadził do dynamicznej popularyzacji różnych sposób produkcji fizycznych treści, a każda z nich może poszczycić się szeregiem zalet, jak również kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty, które odróżniają druk cyfrowy i offsetowy, jednocześnie podpowiadając w jakich obszarach każda z tych metod sprawdzi się najlepiej.

Druk offsetowy i cyfrowy — zasada działania

Podstawę metody offsetowej stanowi uprzednie przygotowanie oraz naświetlanie matrycy nanoszonego obrazu — oddzielnej dla każdego z głównych kolorów — która następnie pokrywana jest farbą. Ta z kolei przenoszona jest na właściwy materiał (najczęściej papier, choć nie tylko) przy pomocy gumowych cylindrów. Proces ten nie tylko umożliwia zastosowanie szerokiego spektrum kolorów specjalnych, ale również nanoszenie obrazu na różne powierzchnie o dużej gramaturze i wysokiej sztywności, w tym tworzywa sztuczne.

Druk cyfrowy oparty jest natomiast na zasadach, które doskonale znamy z domowych sprzętów. Obraz tworzony jest na podstawie danych przesyłanych z komputera, a naświetleniu ulega wałek, który podłączony jest bezpośrednio do tonera — to właśnie on jest odpowiedzialny za fizyczne nanoszenie treści na podłoże, w tym przypadku najczęściej na papier lub inny nośnik o dostatecznej giętkości.

 

Druk cyfrowy a offsetowy — najważniejsze różnice

Aspektem, który już na pierwszy rzut oka odróżnia od siebie obie omawiane metody, jest zakres materiałów oraz specjalnych rodzajów farb i barwników, które mogą brać udział w procesie nanoszenia obrazu. W przypadku druku offsetowego mamy do czynienia z niezwykle szerokim spektrum kompatybilnych powierzchni, gdyż zastosowana technologia umożliwia przenoszenie farby nawet na materiały sztywne, takie jak karton o dużej gramaturze czy tworzywa sztuczne, także w bardzo dużych formatach. W przypadku metody cyfrowej musimy się ograniczyć do materiałów giętkich.

Kolejną różnicą, która w dużym stopniu wpływa na zakres projektów, które warto zrealizować przy pomocy jednej z omawianych metod, jest proces przygotowań niezbędnych do rozpoczęcia produkcji. Offset, jak już wspomnieliśmy, wymaga przygotowania unikalnych matryc dla każdej realizacji. Z tego powodu stworzenie pojedynczych próbek, jak również jakiekolwiek zmiany w trakcie realizacji stają się niemożliwe, a przynajmniej wysoce nieopłacalne. Problem ten nie występuje w przypadku druku cyfrowego, gdzie żadne przygotowania — naturalnie poza plikami projektowymi — nie są potrzebne.

Aspekt opłacalności poszczególnych przedsięwzięć w odniesieniu do planowanego nakładu niejako wynika z kwestii poruszanych przez nas powyżej. Z uwagi na swoją specyfikę oraz niezbędne przygotowania druk offsetowy nie jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o niskonakładowe realizacje, jedna koszt jednostkowych kopii znacząco maleje wraz ze wzrostem skali przedsięwzięcia. Metoda cyfrowa pozwala z kolei na stosunkowo tanie stworzenie spersonalizowanych kopii w niskim nakładzie.

 

Na co się zdecydować — druk cyfrowy czy offsetowy?

Wybór między drukiem offsetowym a cyfrowym w dużej mierze zależy zatem od skali oraz specyfiki przedsięwzięcia. Zarówno jedna, jak i druga metoda może służyć jako podstawa realizacji o bardzo wysokiej jakości, jednak podejmując decyzję warto przeanalizować indywidualne wymagania naszego projektu — tak od strony technologicznej, jak i logistycznej.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sprzętu dedykowanego profesjonalnym rozwiązaniom poligraficznym, którą znajdziesz w odpowiedniej zakładce na naszej stronie internetowej. Natomiast jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie omawianego zagadnienia, nie czekaj — skontaktuj się z nami, a nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania.

Podziel się tym postem:
Inteligentny Rozwój
kontakt
Centrala: 58 309 03 07
E-mail: kontakt@dks.pl
działy
Księgowości
tel. 532 362 392

Obsługi Klienta
tel. 58 350 66 05
Windykacji
tel. 58 763 06 10

Eksportu
tel. +48 664 941 146
tel. +48 600 338 951